Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jídlo pro králíčky

Kolik potravy má dostat zakrslý králíček denně? Co všechno může? Jaká zelenina a ovoce jsou vhodné? Který druh granulí je nejlepší? - To jsou běžné otázky, které si klade každý zodpovědný chovatel, a my se na ně v tomto článku pokusíme odpovědět.

Především je třeba si uvědomit, že králík je býložravec,  což znamená, že se jeho strava v přírodě skládá hlavně z čerstvé trávy a lučních bylin, doma pak ze sena a čerstvé šťavnaté zeleniny.

Granulované krmivo a ovoce jsou považovány pouze za doplňkové krmivo a dospělým králíčkům ho proto podáváme s mírou.

Vhodná strava zajišťuje králíčkovi nejen správnou dávku veškerých důležitých živin (vlákniny, vitamínů a minerálů), ale slouží i jako prevence mnoha závažných patologických onemocnění (onemocnění jater, střevní komplikace, ledvinové a močové kameny,  přerůstání zubů – jak řezáků, tak stoliček - s následkem abscesů atd). Proto je důležité, abychom svému mazlíčkovi/svým mazlíčkům sestavili správný a vyvážený jídelníček.

 

DŮLEŽITÉ!

 • Pokud králík náhle změní své stravovací návyky (např. přestane jíst seno), je vhodné navštívit veterináře z důvodu podezření na přerůstání zubů (je nutné, aby veterinář zkontroloval stoličky, což sami doma nezvládneme)
   
 • Pokud králík najednou odmítá potravu a je apatický, navštivte IHNED veterináře. Více než 24hodinová hladovka může králíkovi způsobit nenapravitelné poškození trávícího systému, který se bude postupně zpomalovat až do uplného zastavení, jehož následkem je selhání jater a smrt.
   
 • V případě operace (např. kastrace) králík NESMÍ držet hladovku! V den operace je vhodné mu dát hodně sena, trochu kvalitních granulí, případně menší dávku bylin nebo zeleniny bohaté na vlákninu, na kterou musí být ale zvyklý. Strava musí být o něco lehčí než normálně, protože králík s přeplněným žaludkem (který tlačí na hrudník) může mít při anestezii problémy. [8] Pokud Vám veterinář řekne, že má králík držet před operací hladovku, je lepší poohlédnout se po jiném, protože tento toho o králících moc vědět nebude.
 • Po operačním zákroku se MUSÍ králík rozjíst co nejdříve. S pomocí analgetik (Metacam), který je vhodné si od lékaře vyžádat (Metacam byste měli mít pro králíčka na doma např. po trhání zoubků nebo pro samičku po kastraci), by měl králíček pomalu začít jíst. Často musí být k jídlu stimulován (na rozpapání jsou ideální čerstvé bylinky jako bazalka, meduňka, petrželka, mrkvová nať nebo čerstvá nebo sušená pampeliška či jitrocel), ale pokud ani po více hodinách nejeví žádnou chuť k jídlu, je potřeba ho začít dokrmovat injekční stříkačkou (bez jehly a nejlépe o obsahu 1ml, která je dostatečně tenká, aby se králíkovi dala vsunout mezi přední zuby a stoličky) umělou výživou (např. v ČR dostupné instantní seno Rodicare Instant, Osmizrnná nemléčná kaše od Nestlé, ve vodě rozmočené granule, zeleninová dětská výživa neobsahující luštěniny a brambory) a zároveň je nutné spojit se s veterinářem, který, pokud je to nutné, králíčka pomocí infuze rehydratuje a podá mu vhodné léky na podporu chuti k jídlu, rozhýbání střev a podporu jaterní funkce. Místo vody lze na přípravu kaše na dokrmení použít rovněž rehydratační roztok Kulíšek, který koupíte v lékárně. Celkově musíme do králíka dostat 50 ml kaše a 50 ml na vody kilo váhy denně až do doby, než nezačne jíst sám.
 • Je dobré králíčka každý měsíc vážit a váhu si zapisovat. U mláděte tak budeme mít přehled jak roste a u dospělého králíka budeme moct sledovat případné váhové výkyvy a plynule jim přizpůsobovat jídelníček. V případě, že králík trpí dlouhodobými problémy se zažíváním, má zdravotní potíže nebo byl na operaci, je vhodné ho vážit každý týden, abychom měli jistotu, že neubývá na váze a má zajištěnu dostatečnou výživu. Pokud zjistíme, že od posledního vážení králík značně zhubnul, neváháme a obrátíme se co nejdříve na veterináře. V tomto případě se nenecháme mást dojmem, že králík jinak vypadá zcela v pořádku, protože problém může být někde uvnitř (např. přerůstající zuby nebo skrytě probíhající infekce)
 • SENO

  Seno musí být hlavní složkou stravy králíka ze dvou důvodů:

 • vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)
 • králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky.  Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena.
 • Proto musí mít králík seno celoživotně neomezeně k dispozici.

   

  Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné. Pokud je seno navlhlé, tak zatuchne a zpravidla začne plesnivět, přičemž plíseň může vyvolat těžká onemocnění, neboť produkuje jedovatý aflatoxin, který je rakovinotvorný a poškozuje játra a ledviny.

   

  Nejvhodnější je luční nebo horské seno, protože je to směs různých druhů lučních trav a bylin.

   

  Pro mladé králíky, kteří rostou (= do 7 měsíců), je vhodnější seno, které obsahuje např. vojtěšku, pampelišku nebo jetel, protože má zvýšený obsah vápníku, který ušák potřebuje kvůli růstu zubů a kostí ve větším množství.

   

  Seno doma skladujeme v temnu a suchu a nejlépe v jutových pytlích, polypropylenových pytlích s průduchy, ve starých povlacích na polštáře a peřiny, případně v proutěných koších nebo podobných prodyšných nádobách. Ze sena se tak snadno vypaří přebytečná vlhkost a nedochází ke vzniku plísní.

   

  Nejhodnotnější je seno z první senoseče, která bývá na konci května a v červnu. Toto seno je totiž hrubší a obsahuje tím pádem více vlákniny a živin než seno z druhé senoseče (otavy), která probíhá v létě. Obsah látek v seně je závislý na mnoha faktorech (např. obsahu bylin a trav), přesto však můžeme určit aspoň jeho přibližnou výživovou hodnotu – seno průměrně obsahuje 8 -16 % hrubých bílkovin, 22 - 35 % vlákniny, 3 - 5 % vápníku a 1 - 3 % fosforu.

   

  Čerstvě usušené seno musíme před zkrmením nechat odležet 6 týdnů, protože, ačkoliv se nám zdá suché, probíhají v něm ještě biochemické změny, které mohou u zvířat vyvolat těžké trávící problémy.

  VODA

  Voda musí být každý den měněna. Vodu podáváme čistou a pokojové teploty. Z tohoto důvodu je v kleci vhodnější napáječka. Je vhodné 1x týdně všechny části napáječky pořádně vyčistit, aby se odstranily vodní řasy a různé usazeniny. Čištění je jednoduché - do napáječky nalejeme díl octu a díl vody, přidáme trochu rýže, pořadně protřepeme, vypláchneme a napáječka je jako nová.

   

  Do vody můžeme přidávat přípravek Acidomid K, který vodu okyseluje a zabraňuje tak množení patogenních bakterií a plísní ve vodě. Taktéž působí jako prevence proti kokcidióze. Někteří králíci nechtějí vodu ochucenou Acidomidem pít. Není to žádná tragédie a králíkovi pak Acidomid nenutíme.

   

  Ostatní minerální a vitamínové přípravky jsou pro správně živeného králíka veskrze zbytečné (jejich nadbytek způsobuje dokonce těžká onemocnění) a podáváme je jen po domluvě s kompetentním veterinářem.

   

  Jak naučit králíčka pít z napáječky?

   

  Ne každý králíček umí pít z napáječky, a proto to ty, kteří z ní pít neumí, musíme naučit. Nejlépe to ušák pochopí, když mu napáječku podáte k tlamičce a kuličkou se zlehka dotknete jeho pysků tak, aby vytekla kapka. Ve chvíli, kdy ušák kuličku olízne a zjistí, že tudy teče voda, máte vyhráno.

  GRANULOVANÉ KRMIVO (GRANULE)

  Granulované krmivo by mělo být u dospělých králíků pouze doplňkem a zpestřením stravy a pokud má králík k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by měla splňovat tyto základní parametry:

   

  1)       18% a více vlákniny

  2)       neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku  nebo sušené mléko

  3)       obsah tuku by se měl co nejvíce blížit 1,5%

  4)       nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku (u dospělých králíků ne více než 1%, u mláďat může být víc) a poměr obsahu vápníku a fosforu  by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)

  5)      všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, že všechny granule mají i stejný obsah živin

   

  Tento typ krmiva není pro dospělého králíka podstatný, a proto ho můžeme z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by ušák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce). [1]

   

  U mladých králíků do cca 6. měsíce je doporučeno podávat NEOMEZENÉ množství junior granulí. Mezi 6.-7. měsícem je pak třeba přejít na dospělácké granule a denní dávku pozvolna snižovat. Okolo 7. měsíce, kdy je králík považován za dospělého, je vhodné denní dávku snížit tak, aby granule netvořily hlavní součást stravy, ale pouze doplněk (množství pak záleží na velikosti králíka – pro zakrslé králíky je denní dávka 2 polévkové lžíce = cca 30g, nejlépe jedna ráno a jedna večer)

   zdroj:kralici.cz